Bizden Haberler
BASINDA EREN ENERJİ
Ana Sayfa
Geri Dön

Eren Holding İştiraklerinden Eren Enerji, Yapacağı Enerji Yatırımı İçin Türkiye Garanti Bankası ve Türkiye İş Bankası'ndan Toplam 850 Milyon Dolarlık 12 Yıl Vadeli Kredi Aldı.

Eren Enerji'nin Zonguldak'ta hayata geçireceği ve halen yapımı sürmekte olan 160 MW'lık üretim kapasitesini 1360 MW güce ulaştıracak, özel sektörün sahip olduğu kömürle çalışan en büyük elektrik santrali olma özelliğine sahip tesis için Eren Enerji, Türkiye Garanti Bankası ve Türkiye İş Bankası arasında 850 milyon dolarlık kredi için anlaşma sağlandı.

Eren Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eren, Türkiye Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen ve Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince tarafından açıklanan anlaşmayla rekor kredi desteği alan dev tesis, 300 milyon dolarlık yatırıma ek olarak başlatılacak 1 milyar 200 milyon dolarlık yeni yatırım ile birlikte toplam 1,5 milyar dolarlık proje değerine sahip olacak.

Eren Enerji'nin yeni yatırımı, Türkiye'ye Keban Barajı'nın ürettiği enerjinin 2 misli, Atatürk Barajı'nın ürettiği enerjinin ise yüzde 30 fazlası kadar yeni enerji kazandırmış olacak. İlk etabı Ocak 2009'da devreye girecek projenin, 1500 kişiye doğrudan istihdam sağlaması planlanıyor.